Yönetici Değerlendirmesi

Yönetici Değerlendirmesi

En iyi adayı bulmak kadar efektif ve adil şekilde değerlendirmek de son derece önemlidir. Bu kapsamda değerlendirme Stanton Chase International olarak sunduğumuz ana hizmetlerden biridir. Dünyanın bir çok noktasında danışmanlarımız kurumsal hayatın liderlerine tanımlama, değerlendirme ve geliştirme konularında yardımcı olmaktadır.

Değerlendirmenin Rolü: Yönetici değerlendirme, aday seçiminin temek bileşenidir. Bu aynı zamanda yönetici gelitirme, dönüşümsel değişim, planlama ile birleşme ve devralmalarda da rol oynamaktadır. Değerlendirme kişisel ve kurumsal karar alma süreçlerine tüm durumlarda destek olmaktadır.

Stanton Chase Değerlendirme Bileşenleri: Stanton Chase değerlendirmelerinde aşağıdaki üç bileşeni takip etmektedir.

Referans Araştırması: Kariyer detayları, akademik kayıtları ve performans sonuçlarını dikkatle kontrol ediyoruz.

Müllakat: Görüşmelerimizde hem yetkinlik bazlı bazlı hem de davranışsal – analitik yaklaşımı kullanıyoruz. Görüşmelerimiz genellikle bir dizi halinde oluyor ve bazılarına psikologlar ve üçüncü danışmanlar katılabiliyor.

Psikometrik Testler: Psikometrik testler bize adayın yetkinlikleri hakkında çok değerli öngörüler sağlıyor. Düşünce kalıpları, tercih ettiği roller ve çalışma ortamını daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Dünya çapındaki ofislerimizde sahip olduğumuz psikometrik test yelpazesinden faydalanıyoruz. Bizler değerlendirmenin gerektirdiği kapsama en çok uyan testleri öneriyoruz. Uygun teste karar verildiğinde danışmanlarımız testi yapmak ve değerlendirmek için üçüncü parti psikolog ve psikometrik test uzmanlarını getiriyor. Bu her lider adayı hakkında derin bir öngörüye sahip olmamızı sağlıyor.